Jak wykorzystać pozytywny wpływ kolorów na jakość naszego życia cz.1

Kolory to wibrująca energia, która dociera do mózgu za pośrednictwem komórek światłoczułych znajdujących się w oku. Mózg przez całe nasze życie nieustannie się zmienia i adaptuje, reagując na bodźce zewnętrzne. Wieloletnie badania udowodniły, że dzięki właściwemu doborowi otaczających nas kolorów możemy pobudzać wybrane obszary mózgu odpowiedzialne za konkretny typ działań. Źle dobrane kolory mogą również działać destrukcyjnie na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Oznacza to jedno, na pewno nie pozostajemy obojętni wobec otaczających nas kolorów.

Tym artykułem rozpoczynamy cykl opisujący wpływ kolorów na nasze życie i jego jakość. Kolejne artykuły grupują kolory tematycznie, uwzględniając dominujący typ ich oddziaływania na naszą energię wewnętrzną i kondycję fizyczną.

Aby dobrze dobrać kolor ścian do pomieszczenia należy na początku zastanowić się jaką funkcję ma pełnić to pomieszczenie i w związku z tym, jakiego typu emocje chcemy wywołać lub wzmocnić.

Patrząc na coraz szybsze tempo życia na początku postanowiliśmy opisać kolory wpływające na nas uspokajająco i rozluźniająco, których przykłady przedstawiamy poniżej:

Kolor zielony

Wpływa kojąco na nasz układ nerwowy, uspokaja i pomaga się rozluźnić. Kolor ten idealnie nadaje się do relaksacji, zmniejsza napięcie, obniża ciśnienie krwi i wywołuje poczucie bezpieczeństwa.

Kolor zielony w domu:

W mieszkaniu najlepiej stosować ciepłe odcienie zieleni (limonki, groszku, wiosennej trawy). Będzie to doskonały kolor do pokoju dzieci nadpobudliwych.

Kolor zielony w biurze:

Warto zadbać, aby w biurze pojawiły się akcenty zielone, zwłaszcza roślinność, gdyż patrzenie na nie daje odpoczynek oczom. Może być również stosowany w salach konferencyjnych w których prowadzone są negocjacje z klientem. Kolor zielony często stosowany jest w szpitalach, szkołach i uczelniach, aby tonować stres i emocje pacjentów, uczniów i studentów.  Kolor zielony nie powinien być stosowany w nadmiarze, bo może powodować uczucie przygnębienia.

Kolor niebieski

Chłodny, powoduje uspokojenie i łagodzenie napięcia w sytuacjach stresowych, w jego otoczeniu obniża się ciśnienie krwi.

Kolor niebieski w domu:

Nadaje się świetnie do sypialni i salonów. Niebieski działa hamująco na apetyt więc zastosowanie go w kuchni i jadalni niesie określone konsekwencje których powinniśmy być świadomi. Malowanie kolorem niebieskim wszystkich ścian w pomieszczeniu, w którym przebywamy cały dzień jest ryzykowne, ponieważ jest to najzimniejszy z kolorów i może powodować uczucie chłodu i trudności z zaaklimatyzowaniem się.     

Kolor niebieski w biurze:

Pomimo to kolor niebieski sprzyja spokojnej, wydajnej pracy umysłowej i może zwiększać efektywność np. W działach księgowości. Należy go jednak złamać, np. odrobiną koloru pomarańczowego, aby wprowadzić nieco emocji. Kolor niebieski nadaje się do pomieszczeń przeznaczonych do dyskusji rozwojowych, burzy mózgów, podczas których powstają nowe pomysły

Kolor fioletowy

znakomicie wycisza i łagodzi objawy stresu, dlatego zalecany jest dla osób, które mają problemy na tle nerwowym lub cierpią na bezsenność. Jego zaletą jest również wspomaganie organizmu przy wysiłku umysłowym, ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości.

Kolor fioletowy w domu:

nadaje się właściwie do wszystkich pomieszczeń, najczęściej stosowany jest w łagodnym, wrzosowym odcieniu.

Kolor fioletowy w biurze:

wpływa na rozwój intuicji, pobudza wyobraźnię, poprawia koncentrację, dlatego stosuję go często w salach konferencyjnych, gdzie odbywają się spotkania kreatywne i zebrania.

Kolor różowy

zmniejsza agresję oraz irytację i jest szczególnie zalecany w celach łagodzenia stresu i stanów napięciowych. Dodatkowo napawa optymizmem oraz sympatią, łagodząc uczucie osamotnienia. Jest to najbardziej kobiecy i delikatny kolor.

Kolor różowy w domu:

sprawdzi się idealnie w sypialni i w łazience. Można go również zastosować w salonie i jadalni. Wnętrza staną się czyste, jasne i nowe.  Różowy kolor ścian w wersji lekko zgaszonej może być nie tylko kolorystycznym akcentem, ale również zdobić całe wnętrza. Ważne, by wybrać jego odpowiedni odcień.

Kolor różowy w biurze:

w połączeniu z jasnymi meblami może stworzyć jasny optymistyczny gabinet, idealny dla nowoczesnej kobiety z klasą. Pastelowy zgaszony różowy nadaje się do ozdobienie recepcji i miejsc oczekiwania dla klienta.

Mamy nadzieje, że podane wyżej opisy pomogą Wam wybrać najlepsze dla Was kolory, które podkreślą Wasze zalety, wzmocnią Waszą kreatywność i efektywność w pracy, a w domu pozwolą się zrelaksować, wyciszyć i zwyczajnie wypocząć.

Malując ściany pomieszczeń, pamiętajmy, że meble, które będą stanowiły wyposażenie, powinny współgrać z ich kolorem. Wnętrza monochromatyczne mogą się okazać po prostu nudne i rozleniwiające lub wręcz przeciwnie wprowadzać nadmiar emocji i powodować zmęczenie. Dobrze jest więc złamać monotonię wprowadzając do pomieszczenia różnokolorowe akcenty.  Nie należy również przesadzać z ilością kolorów ograniczając ich ilość do maksimum trzech w jednym pomieszczeniu.

Biuro handlowe:

tel: 577-250-100

e-mail: soarco@soarco.pl

Zakład produkcyjny:
Jakubów k. Mińska
Mazowieckiego